15.8.07

64 rocznica Powstania w Białostockim Getcie


Do pojedynczych przypadków stawienia oporu hitlerowcom dochodziło jeszcze przed wybuchem powstania. Jednym z bardziej znanych wystąpień jest przypadek Icchoka Malmeda, który w obronie rodziny oblał kwasem solnym nazistowskiego żołnierza biorącego udział w łapance Żydów ...

Białostockie powstanie było drugim co do wielkości zrywem ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom, zorganizowała je Antyfaszystowska Organizacja Bojowa. Wybuchło w nocy z 15 na 16 sierpnia 1943 roku. Do masowego zrywu doszło na wieść o niemieckich przygotowaniach do likwidacji getta, związanych z uruchomieniem komór gazowych w obozie zagłady Auschwitz. Walczący mieli zaledwie jeden karabin maszynowy, kilkadziesiat pistoletów, butelki wypełnione benzyną i kwasem. Przeciw sobie - niemieckie czołgi i samoloty. Samo powstanie trwało krótko.

Przywódca powstania - Mordechaj Tanenbaum - i jego zastepca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo. Większość Żydów - około 10 tys. - Niemcy zgromadzili na dworcu fabrycznym i wywieźli do Treblinki i Majdanka. Po selekcji sprawni trafili do obozów pracy, a chorzy i niedołężni - do Auschwitz. 1200 dzieci z getta wywieziono do obozów w Terezinie a później do Auschwitz. Kilkudziesięciu powstańcom udało sie przedostać do lasu, gdzie doczekali wyzwolenia.




  • artykuł w porannym
  • 1943 - Białystok Ghetto Uprising - more in english